دادگاه اپل را 234میلیون دلار جریمه کرد

0 دیدگاه

دادگاهی در امریکا که به پرونده‌ی پتنتی دانشگاه ویسکانسین و اپل می پرداخت، در نهایت اپل را به دلیل زیر پا گذاشتن پتنت این دانشگاه به پرداخت 234 میلیون دلار جریمه محکوم کرد. بخشی از فناوری که اپل در تولید ریزپردازنده های تولیدی این شرکت به کار برده و از آن ها در محصولات خود استفاده کرده، نقض حق پتنتی دانشگاه ویسکانسین تشخیص داده شده است.

پس برگزاری جلسات دادگاه و بررسی شواهد و مدارک ارائه شده از هر دو طرف، دادگاه با رد نرخ قرامت درخواستی دانشگاه ویسکانسین که مبلغ 400 میلیون دلار رو مطالبه کرده بودند، ضمن محکوم شناختن اپل، این شرکت را به پرداخت جریمه 234 میلیون دلاری موظف کرد.

اپل اعلام کرده که به حکم دادگاه اعتراض خواهد کرد. این کمپانی از ارائه‌ی توضیحات بیشتر در این خصوص خودداری کرد. دانشگاه ویسکانسین معتقد است که صدور چنین احکامی باعث می‌شود تا دستاوردهای دانشگاه به راحتی توسط کمپانی‌ها مورد استفاده قرار نگیرد. طبق اطلاعات منتشر شده، اپل از این فناوری در پردازنده های A7، A8 و A8X مورد استفاده قرار گرفته است که در شماری از آيفون‌ها و آیپد‌های این کمپانی نظیر آيفون ۵ اس، آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس مورد استفاده قرار گرفته، مورد استناد قرار داده است.

اپل از سال 2014 به دلیل نقض حقوق پتنتی دانشگاه ویسکانسین تحت تعقیب قرار گرفته است. در گذشته نیز این دانشگاه با شکایت از اینتل در سال 2008، توانسته بود باعث جریمه 110 میلیون دلاری غول دنیای پردازنده ها شود. اپل به دنبال  کاهش جریمه تعیین شده بود. اپل خواستار پرداخت تنها ۷ سنت از فروش هر گوشی هوشمند بود، در حالی که وکلای دانشگاه ویکسانسین، مبلغ ۲.۷۴ دلار را به ازای فروش هر دستگاه از گوشی‌های هوشمند و تبلت‌هایی را که پتنت را زیر پا گذاشته بودند، از دادگاه درخواست کرده بودند.

دانشگاه ویسکانسین بخشی از درآمد هایی که از این روش کسب می کند را به افزایش تحقیق و توسعه اختصاص می دهد. برای مثال سال گدشته مبلغ 58 میلیون دلار را به این منظور اختصاص داده بود. پس از عرضه‌ی آیفون ۶ اس، آیفون ۶ اس پلاس و آیپد پرو، دانشگاه ویسکانسین در دادخواستی دیگر، اپل را برای زیر پا گذاشته شدن پتنتش در این محصولات جدید متهم شناخت که البته دادگاه با رد این دادخواست، از سه برابر شدن جریمه اپل خودداری کرد.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *