اپل

اپل در پی طراحی و توسعه‌ی پردازنده‌ی گرافیکی اختصاصی خود است

0 دیدگاه

اپل جز شرکت هایی است که خود پردازنده های خود را طراحی می کند و در محصولاتش تنها از پردازنده های اختصاصی خودش استفاده می کند. تمام گجت‌های مبتنی بر iOS اپل با استفاده از تراشه‌های سری A این کمپانی روانه‌ی بازار می‌شوند. البته اپل تنها کمپانی نیست که با شخصی سازی طراحی هسته‌های ‌ARM تراشه‌ی اختصاصی خود را تولید می‌کند و در این زمینه می‌توان به کمپانی‌های دیگری نیز نظیر سامسونگ اشاره کرد. جدید ترین اخبار و شایعات حکایت از آن دارند که این شرکت درصدد  طراحی پردازنده‌ی گرافیکی مورد استفاده در گجت‌های خود است.

پس از موفقیت هایی که پردازنده های این شرکت در محصولات استراتیژیکی همچون آیپد و آیفون به دست آوردند حال اپل به سراغ طراحی پردازنده‌ی گرافیکی خود رفته است. بسیاری از کمپانی‌ها این روزها از تراشه‌های اختصاصی خود در گجت‌های موبایل استفاده می‌کنند که از این جمله می‌توان به سامسونگ و هواوی نیز اشاره کرد. این تراشه ها بر اساس طراحی هسته‌های ‌ARM هستند که هر شرکت با توجه به معیار های خود در طراحی آن ها تغییراتی را به وجود می آورند. اپل هم می خواهد از این قاعده مستثنا نباشد و در این زمینه هم وارد شود.

اپل معمولا در گجت‌های هوشمند خود از پردازنده‌های گرافیکی PowerVR که ساخته‌ی کمپانی Imagination است، استفاده کرده، اما در صورت به واقعیت پیوستن شایعات باید در انتظار عرضه‌ی گجت‌های هوشمند این کمپانی مبتنی بر تراشه‌های اختصاصی با پردازنده‌ی گرافیکی مختص به کوپرتینویی‌ها باشیم. البته بنابر اطلاعات ارائه شده این فرآیند چند سال به طول خواهد انجامید.

به نظر می رسد اپل در سال های گذشته نیز روی این موضوع کار کرده ولی به نتیجه قابل قبولی نرسیده. درصورتی که تلاش های این شرکت به نتیجه مطلوب برسد انتظار می‌رود در سال‌های آینده شاهد رونمایی از آن باشیم.

اپل جزو معدود کمپانی‌هایی است که سعی می‌کند کنترل سخت‌افزار و نرم‌افزار را به طور همزمان در اختیار داشته باشد،  از این‌رو تلاش برای طراحی پردازنده‌ی گرافیکی اختصاصی چندان دور از انتظار نیست. به طور حتم سرمایه‌گذاری در این حوزه نیازمند سرمایه‌گذاری کلانی است که البته این موضوع با توجه به دارایی‌ اپل چندان مشکل بزرگی نیست.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *