بازار تلفن های هوشمند همچنان در مشت اپل، سهم ۹۴ درصدی از سود بازار

0 دیدگاه

سهم اپل از سود کل صنعت موبایل در سه‌ماهه منتهی به ماه سپتامبر به ۹۴ درصد رسیده است، در حالی که این میزان، در مدت زمان مشابه سال گذشته ۸۵ درصد بود. با توجه به این گزارش اپل این روزها در صنعت موبایل روند رو به رشدی را تجربه می‌کند. این کمپانی که برخلاف دیگر رقبا هر ساله بیش از 2 محصول جدید معرفی نمی کند و تنها محصول مطرح این شرکت آیفون می باشد  که عمده سود صنعت گوشی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

بنا به پژوهشی که از سوی Canaccord Genuity منتشر شده، کمپانی اپل توانسته با اختصاص ۹۴ درصد از سود عملیاتی بازار تلفن‌های هوشمند، یکه‌تاز این حوزه از نظر میزان سوددهی باشد. سامسونگ نیز با اختلاف، بزرگ‌ترین تولیدکنننده تلفن‌های اندرویدی است. این کمپانی توانسته ۱۱ درصد از کل سود عملیاتی را به خود اختصاص دهد که جمع این دو از صددرصد بیشتر می‌شود؛ دلیل این موضوع این است که سایر کمپانی‌های فعال در حوزه گوشی هوشمند، سود عملیاتی منفی را گزارش کرده‌اند.

apple-profit_691e6

یکی از کارشناسان این حوزه، مایک واکلی، تحلیلگر کاناکورد، دلیل ضرردهی اچ‌تی‌سی، بلک‌بری، سونی و لنوو (که حالا برند موتورولا را هم در اختیار دارد) را نداشتن توانایی در رقابت در حوزه تلفن‌های هوشمند رده‌بالا با قیمت بیشتر از ۴۰۰ دلار می‌داند.

این رقم اعجاب انگیز درحالی مظرح می شود که این شرکت با فروش 14.5 درصد (یعنی حدود 48 میلیون عدد) از کل تلفن های فروخته شده به این موفقیت رسیده است درحالی که رقیب سنتی این شرکت یعنی سامسونگ  ۸۱ میلیون واحد تلفن هوشمند فروخته که به معنای ۲۴.۵ درصد از کل تلفن‌های ارائه شده و سود 11 درصد ازکل بازار  در این بازه زمانی است.

قیمت فروش متوسط آیفون‌ها در این سه‌ماهه ۶۷۰ دلار بوده که به معنای حاشیه سود عملیاتی ۳۷ درصدی است؛ این در حالی است که قیمت متوسط تلفن‌های فروخته شده سامسونگ فقط ۱۸۰ دلار بوده است.

iphone6-stock-photo

مدیر عامل اپل تیم کوک در این باره می گوید:

«ما در انتهای این سه‌ماهه، پس از ارائه آیفون ۶ اس و ۶ اس پلاس، یک رکورد را نیز ثبت کردیم؛ این رکورد، بیشترین نرخ مهاجرت کاربران از اندروید به آیفون بود که به ۳۰ درصد رسید.

ما در حالی این سه‌ماهه را با این آمار و ارقام پشت سر گذاشتیم که تازه تقاضا برای آیفون‌های جدیدمان آغاز شده و میزان این تقاضا از تعداد آیفون‌هایی که تولید کرده‌ایم بیشتر است. اما در هفته اول اکتبر توانستیم ظرفیت تولید را افزایش دهیم تا پاسخگوی درخواست بازار باشیم.»

در عین حال، اغلب تحلیلگران معتقدند این رویه برای اپل ادامه نخواهد داشت و با خوابیدن تب فروش ابتدایی آیفون در فصول بعدی، سود اپل نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *