سقوط قیمت اس اس دی ها، وقت خداحافظی با دیسک های سخت

0 دیدگاه

در حال حاظر درایو های جامد از هر لحاظ برتر از درایوهای دیسک سخت (HDD) هستند. سریع تر و سبک تر بودن و کمتر آسیب پذیر بودن گوشه ای از برتری های این نوع درایو ها است. درایو حالت جامد (SSD) از نظر سرعت دسترسی به داده‌ها، وزن و احتمال آسیب پذیری داده‌ها همیشه برتر از هارد دیسک بوده است. اما قیمت بالای درایو حالت جامد باعث عدم پذیرش عمومی آن بین کاربرها شده و تاکنون تنها دلیلی بوده که دیسک‌های سخت را زنده نگه داشته است! با این وجود، به نظر می‌رسد که با گذشت زمان به مرگ دیسک‌های سخت نزدیک‌تر می‌شویم.

بر طبق گزارش وبسایت ترِندفورس، نمودار قیمت درایوهای حالت جامد به ازای هر گیگابایت در طول چند سال اخیر روندی نزولی داشته است. به طوری که قیمت آن از ۹۹ سنت به ازای هر گیگابایت در سال ۲۰۱۲، به ۳۹ سنت در سال جاری رسیده است. از یک فناوری که دیگر کاملا بالغ شده، انتظاری هم جز این نمی‌رود. نکته‌ی جالب این است که تغییرات قیمت دیسک‌های سخت هم با توجه به این که دهه‌ها مورد استفاده قرار گرفته، کم و بیش یکنواخت شده است.

در واقع می توان نتیجه گرفت که یک انقلاب در زمینه صنعت ابزار های ذخیره سازی در حال وقوع است، نقطه ای دیسک‌های سخت و اس‌اس‌دی‌ها قیمت یکسانی دارند، و مزیت‌های فراوان اس‌اس‌دی مانند عدم وجود قطعه‌ی متحرک (بر خلاف پلاترهای مغناطیسی چرخان در دیسک سخت)، باعث می‌شود تا اس‌اس‌دی به انتخابی بهتر تبدیل شود. این رخداد برای همه سودمند خواهد بود زیرا باعث افزایش سرعت عملکرد و کاهش نویز صوتی رایانه‌ها، کاهش احتمال آسیب‌پذیری داده‌ها و بازدهی بیشتر انرژی می‌شود.

بر طبق این گزارش، این اتفاق برای درایوهای با حافظه کمتر در حدود سال 2017 رخ خواهد داد. زمانی که میتوان انتظار داشت مثلا هزینه یک مدل 256 گیگابایتی در هر دو مدل یکسان شود. البته نباید فراموش کرد که این تنها یک پیشبینی است و احتمال تغییر وجود دارد. البته این را هم باید در نظر گرفت که دیسک‌های سخت هنوز هم در حال رشد کردن و بهتر شدن هستند. اس‌اس‌دی و دیسک سخت راهی طولانی برای همگرا شدن و رسیدن به یک نقطه‌ی سربه‌سری دارند. برخی از لپ‌تاپ‌های رده‌بالای موجود در بازار از درایو حالت جامد بهره می‌برند.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *