سونی سنسور جدید ۲۲.۵ مگاپیکسلی IMX318 را معرفی کرد

0 دیدگاه

سونی از جدید ترین سنسور خود که IMX318 نام دارد رونمایی کرد. این سنسور قابلیت های جدید بسیاری دارد که دو قابلیت بسیار مهم آن یکی قابلیت فوکوس خودکار بسیار سریع و دیگری تثبیت کننده‌ی سه بعدی ویدیو که به گفته‌ی سونی این سنسور اولین نمونه‌ای است که از چنین قابلیت‌هایی  بهره می‌برد. این سنسور با توجه با اطلاعاتی که از طرف سونی مطرح شده رای فوکوس خودکار تنها به زمانی ۰.۰۳ ثانیه‌ای نیاز دارد.

سیستم فوکوس خودکار هیبریدی

براساس اطلاعات ارائه شده توسط سونی در سیستم جدید هیبریدی فوکوس سونی IMX318 از ترکیب دو سیستم فوکوس خودکار تشخیص فاز و فوکوس خودکار تشخیص کنتراست بهره گرفته است. در گذشته سونی برای انجام پردازش‌های مرتبط با فوکوس تشخیص فاز و کنتراست از یک پردازنده مجزا نیاز بود که در سنسور جدید سونی نیاز برای پردازنده‌ی خارجی از بین رفته و تمام محاسبات درون خود سنسور انجام می‌پذیرد. با استفاده از قابلیت جدید معرفی شده توسط این کمپانی، سنسور سونی قادر است در زمان ثبت تصاویر تنها در ۰.۰۳ ثانیه و در زمان ثبت ویدیو‌ با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه تنها در ۰.۰۱۷ ثانیه بصورت خودکار فوکوس کند.

ثبت ویدیو‌های 4K روان با تثبیت کننده‌ی ویدیو سه بعدی

شاید از اولین گوشی هایی که در آن از تثبیت کننده سه بعدی استفاده شد ال جی جی 4 است که سال گذشته نیز روانه‌ی بازار شد، از وجود تثبیت کننده‌ی سه بعدی بهره می‌برد؛ حال آنکه سنسور IMX318 سونی اولین سنسور دوربینی است که تثبیت کننده‌ی مورد نظر درون پردازنده‌ی سیگنال درونی آن تعبیه شده است. با استفاده از این سنسور می‌توان ویدیو‌هایی را با رزولوشن 4K ثبت کرد که لرزش دست نمی‌تواند خللی را در کیفیت فیلمبرداری ایجاد کند؛ چراکه با استفاده از این سنسور تثبیت کننده‌ی سه بعدی، تمام لرز‌ش‌های وارد شده تصحیح می‌شود.

عملکرد این سنسور به گونه ای است که علاوه بر این که لرزش های وارده را تصحیح می کند لکه اعوجاج ایجاد شده در لنز را نیز تصحیح می‌کند. همچنین با توجه به اینکه سنسور مورد نظر درون پردازنده‌ی خود سنسور تعبیه شده، پس نیازی به استفاده از قدرت پردازشی تراشه اصلی نبوده و نهایتا انرژی کمتری نیز مصرف می‌شود. قابلیت‌های این سنسور در تصحیح لرزش‌های وارد شده به دوربین، این محصول را به گزینه‌ی ایده‌الی برای استفاده از دوربین‌های نصب شده روی پهپاد‌ها بدل می‌کند.

کاهش اندازه‌ی هر پیکسل به یک میکرون

شاید با شناختی که از دنیای تصویر برداری داریم تصور کنیم که کاهش ساز پیکسل ها به پایین آمدن قابلیت های گوشی در محیط های کم نور مجرب شود و این درست که یک فاکتور تاثیر گذار از نظر عملکرد دوربین در محیط‌های کم نور است. در صورتی که اندازه‌ی هر پیکسل بزرگ باشد، تصاویر با کیفیت‌تری به دلیل جذب نور بیشتر در محیط‌های کم نور ثبت خواهد شد. برای مثال اغلب گوشی‌های هوشمند امروزی از پیکسل‌هایی با اندازه‌ی ۱.۱۲ میکرون بهره می‌برند؛ حال آنکه برخی از گوشی‌های هوشمند که عملکرد بسیار ایده‌‌‌آلی در محیط‌های کم نور دارند، از پیکسل‌هایی با سایز ۱.۵۵ میکرون یا بیشتر بهره می‌برند. با توجه به اینکه اندازه‌ی هر پیکسل از سنسور جدید سونی یک میکرون است، از این‌رو ادعای سونی در مورد عدم کاهش کیفیت تصویربرداری دوربین در محیط‌های کم نور، کمی جالب توجه است.

Sony IMX318

Sony IMX318

با این حال سنسور 22.6 مگاپیکسلی جدید سونی IMX318 که سایز “1/2.6 دارد از پیکسل‌هایی به سایز یک میکرون بهره می‌برد که کوچک‌ترین سایز پیکسل مورد استفاده در سنسور‌های مورد استفاده در گوشی‌های هوشمند بوده است.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *